
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 80 mV |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Current | 200 mA, 200 mA |
| Output Voltage | 3.3 V, 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 28 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1833
Distributors
pcbx
Unit Price$0.46416
Ext.Price$0.46416
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.46416 | $0.46416 |
| 10 | $0.36922 | $3.69220 |
| 25 | $0.33679 | $8.41975 |
| 50 | $0.30721 | $15.36050 |
| 100 | $0.28023 | $28.02300 |
| 300 | $0.26793 | $80.37900 |
| 500 | $0.25618 | $128.09000 |
| 1000 | $0.24269 | $242.69000 |
